HIZLI MENÜ
TEHLİKESİZ ATIK
HURDA AKÜ GERİDÖNÜŞÜM
ELEKTRONİK GERİDÖNÜŞÜM
KABLO GERİDÖNÜŞÜM
CRT TÜP İMHA
FLOURESAN İMHA
DATA İMHA
ÜRÜN İMHA
TEHLİKELİ ATIK TAŞIMA

HURDA AKÜ NEDİR?

Hurda akü , hurda akümlatör kelimesinin kısaltılmış halidir. Aküler, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çeviren ve ihtiyaç duyulduğunda, depoladığı kimyasal enerjiyi tekrardan elektrik enerjisine çeviren ve aktaran akım toplayıcıdır. Akünün genel amacı marş motorunu, doğru enerji akım devrelerini, ateşleme ve ışık alıcılarını beslemektir. Akülerin farklı çeşitlerde kullanım alanları ve farklı voltaj ve amper değerleri mevcuttur. En çok kullanım alanı olan 12 volt olan araç tipi akülerdir. Akülerin enerji depolama işlemini gerçekleştirememesi neticesinde kullanımdışı kalan akülere hurda akü denir.

Hurda akü üzerinde toplamda 6 adet temel eleman vardır. Hurda akü içerisinde birbirine seri bağlanmış olan 4 adet pozitif ve 5 adet negatif yüklü plaka mevcuttur. Hurda akü içerisinde bulunan bu plakaların alaşımı kurşun-antimuan petek üzerine yüklenir ve aktif maddeler sınavarak oluşturulur. Hurda akü içerisinde sülfirik asit ve saf su karışımından meydana gelen elektrolit vardır. Bu karışımda yaklaşık %40 asit ve %60 saf su vardır.

Hurda akü, geridönüşüm odaklı ayrıştırıldığında aşağıdaki kimyasal ve materyaller elde edilir.

1- Eser miktarda kurşun.
2- Eser miktarda asidik su.
3- Eser miktarda plastik.


Hurda akü ve pillerin yurt geneli toplanma süreci tesisimizce gerçekleştirilmekte olup atık akümülatör sevkiyat süreçlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış atık akü taşıma araçları kullanılmaktadır.

Tesis faaliyetlerimize iso 27001:2005 bilgi güvenliği, iso 14001:2008 çevre yönetim sistemleri, iso 9001 Kalite yönetim sistemleri ve ohsas18001 iş güvenliği ve işçi sağlığı tam entegre durumdadır.

Atık Pil ve Akümülatörler Kapsamında Tesis'e Kabulü Sağlanan Atık Kodları;

16 06 - Piller ve Aküler
16 06 01* - Kurşunlu piller.
16 06 02* - Nikel kadmiyum piller.
16 06 03* - Cıva içeren piller.
16 06 04 - Alkali Piller.
16 06 05 - Diğer Pile ve Akümülatörler.